top of page
Writer's pictureAriel Blumenthal

„Od řeky k moři“




„Od řeky k moři … bude Palestina svobodná.“ Mnozí z vás slýcháte vykřikovat toto palestinské heslo z úst krajní levice a muslimů po celém světě, obzvláště v Evropě a v Americe. Demonstranti skandují za uskutečnění své vize palestinského státu nejen mezi hranicemi „Západního břehu“ a Gazy v rozsahu z doby před rokem 1967, nýbrž od řeky Jordánu na východě až po Středozemní moře na západě.

 

Při užití této fráze, která v podstatě vyzývá k rozbití státu Izrael a vyhnání všech sedmi miliónů izraelských Židů na velkou a dlouhou „plavbu“ do Středozemního moře, byla přistižena dokonce poslankyně Kongresu Rašída Tlaibová.  Víte ale, odkud ta věta původně pochází? Z první kapitoly knihy Jozue.

 

„Mojžíš, můj služebník, zemřel. Nyní tedy vstaň a přejdi s veškerým tímto lidem přes tento Jordán do země, kterou dávám Izraelcům. Dal jsem vám každé místo, na které vaše noha šlápne, jak jsem přislíbil Mojžíšovi. Vaše pomezí povede OD stepi a tohoto Libanónu AŽ K veliké řece, ŘECE Eufratu, podél celé země Chetejců [a] až K Velkému MOŘI, kde zapadá slunce” (Jozue 1:2-4, Ekumenický překlad, přidáno zvýraznění).

 

Bůh zde tedy Jozuovi říká, že země od řeky k moři připadne do vlastnictví Izraelcům, a tou řekou není pouze Jordán; je to řeka Eufrat, která protéká dnešní Sýrií a Irákem. Je to jedna z nejrozsáhlejších biblických definicí dědictví Izraele – mezi řekou Eufratem a Středozemním mořem, která zahrnuje části dnešního Jordánska, Sýrie a Iráku. Netvrdím, že právě toto bude výsledkem probíhající války, ale Bůh věci posouvá kupředu. Věřím, že pokud jde o hranice, uvidíme zásadní změny.

 

Pojďme to jako věřící použít, poukazujme lidem na Bibli a říkejme:

Poslechněte, víte, odkud pochází ta věta? Z Bible, z knihy Jozue. Víte, že tu zemi Bůh zaslíbil dětem Izraele, židovskému lidu, a to před více než třemi tisíci lety, ještě dříve, než vůbec existovalo něco takového jako Palestina nebo Palestinci?“  

 

Podle všech moderních dějepisných záznamů se první zmínka o palestinské národní identitě objevila teprve v roce 1920. Můžeme se dohadovat o tom, kdo by měl mít nějaký stát a kde by se měl nacházet, i o dnešním palestinském lidu. Jde ale o naprosto novou záležitost. To ji nečiní automaticky dobrou nebo špatnou. Kuvajt je nová záležitost. Jordánsko je nová záležitost. Hranice mnoha států na Blízkém východě pocházejí z počátku 20. století. My však chceme lidi nasměrovat do Bible.


 

„Od řeky k moři“ – to všechno je v Bibli. Přesvědčte se sami!

8 významných modliteb, které se v tuto chvíli můžeme všichni modlit za naše drahé arabské přátele a sousedy:

·         požehnání pro arabské věřící

·         osvobození od démonického džihádu

·         ochranu nevinných

·         vítězství vyšších mravních hodnot

·         správné poválečné vládní řešení pro Gazu

·         ať zazáří světlo Ješuy

·         vylití spásy

·         ať pokračuje spolupráce s umírněnými arabskými státy

bottom of page